1.05- День праці
Сьогодні у світі відзначають День праці, Першотравень, День весни. Зазвичай, цього дня люди збираються великими компаніями, запихають шампури в рюкзаки і їдуть за місто – смажити м'ясо або саджати картоплю.
Зараз, в умовах карантину через пандемію коронавируса, деякими традиціями доведеться знехтувати.
В українців ставлення до цього свята досить суперечливе. Частина тішиться додатковому вихідному, інші – називають його пережитком "совка". Насправді ця дата сягає корінням зовсім іншої епохи й континенту. А від її пролетарського символізму за понад сто років залишилося не так уже й багато.
Першотравень і язичництво
Три тисячі років тому італійці поклонялися богині родючості та землі Майї, тому і назвали останній місяць весни на її честь. А перший його день зробили святковим, щоб праця у полі була плодотворною. У кельтських народів відзначалося скотарське свято, пов'язане з культом сонця. У середньовічній Німеччині 1 травня відбувалася Вальпургієва ніч – начебто нечисть влаштовувала шабаші. Щоб уберегтися від темних сил, люди розпалювали багаття і співали всю ніч пісень.
Пролетарське свято: Історія виникнення
Міжнародний день праці є знаком пам'яті про робітничі протести в Чикаго (США) 1886 року. Тоді 1 травня сотні американців вийшли з вимогами впровадження восьмигодинного робочого дня (замість 15-20-годинного), збільшення зарплати та права на створення робітничих організацій. Страйк і супутня демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією - вибухом бомби і стріляниною. Загалом загинуло щонайменше 8 страйкарів, 7 поліцейських, десятки отримали поранення.
За пропозицією американських робітників у 1889 році Паризький конгрес ІІ Інтернаціоналу постановив, що кожного року 1 травня будуть проводитися мирні демонстрації робітників.
У слов'янських народів цей день вважався пробудженням духів стихій і був сильно пов'язаним з еротизмом (щойно одружені пари йшли в поля і "дарували одне одному любов" – ритуально передаючи родючість майбутньому врожаю).
Що таке майовка: Колись і зараз
Із 1 Травня тісно пов'язане виникнення майовок. У дореволюційній Росії так називалися нелегальні зібрання робітників за містом, ці зустрічі переслідувалися царською поліцією. Згодом майовками почали називати виїзди родиною чи з друзями на пікніки.
Комментарии
Отправить комментарий